ARAMA YAP

“Allah’ın Kur’an’ı indirip insan ile konuşması, Allah’ın insanı ne kadar ciddiye aldığını gösterir. İnsanın Kur’an okuyup, anlayıp gereğini yapması ise insanın Allah’ı ne kadar ciddiye aldığını gösterir.”


“Allah’ın Kur’an’da beyan etmediği, cevabını vermediği hiçbir soru yoktur.”


“Allah, Kur’an’da hem kendini hem insanı hem de bütün varlığı tanıtır.”


“Kur’an hem kulluk kitabı hem aşk kitabı hem de hesap kitabıdır.”


“Kur’an’ı okuduğu ve dinlediği halde ona iman etmeyenin, ona iman ettiğini söylediği halde onu ahlaka ve amele dönüştürmeyenin Kur’an’ı olmaz.” Muhammed Hüseyin (r.a.)


Muhammed Hüseyin (r.a.) Hazretleri’nin Kur’an’ın nasıl tefsir edilmesi gerektiğinin, hikmetin anlaşılabilmesi için nelerin gerekli olduğunun anlatıldığı Tefsiru’l Kur’an Hikmetu’l Beyan programı, Rabbinin kelamını önemseyenlerle buluşmaya geliyor.
Allah’tan aldığı “kullarımı bana getir” hitabıyla bütün hayatını insanların hidayetine vesile olmaya adayan Muhammed Hüseyin (r.a.) Hazretlerinin, bu anlamda gerçekleştirmiş olduğu ilk çekilmiş sohbetleri Tefsiru’l Kur’an Hikmetu’l Beyan, izleyicilerine iman noktasında yepyeni ufuklar açmaya geliyor.


Çekimlerine 2008 yılında başlanılan ve yaklaşık olarak çekimleri 3 yıl süren Tefsiru’l Kur’an Hikmetu’l Beyan programı, Diyar TV’nin yayın hayatına başlamasıyla ekranlara taşınarak dünyanın dört bir yanındaki Kur’an talebelerine, Allah’ın öğrettiği şekliyle Allah’a nasıl iman edilmesi gerektiğini ortaya koyuyor.


Allah, yaratılışın gayesini bir ayeti kerimede şöyle beyan ediyor; “ben cinleri ve insanları yalnız bana âbd olsun diye yarattım.” (Zariyat/56) Bu gayenin anlaşılabilmesi için Allah, insanların içinden onların dilini konuşan, nefislerini tezkiye eden, Kur’an’ı ve hikmeti açıklayan ve insanlara bilmediklerini öğreten resuller göndermiştir (bkz: Bakara/151). Bu anlamda Muhammed Hüseyin (r.a.) Hazretleri, Tefsiru’l Kur’an Hikmetu’l Beyan programı ile insanı kendi hakikatini anlamaya, Allah’ın Kur’an’da bahsettiği kulluğu yaşamaya ve yaşatmaya davet ediyor.BÖLÜMLER