ARAMA YAP

EL EFÂLU’L HUSNA: ALLAH’IN GÜZEL FİİLLERİÂlimlerimiz asırlar boyunca Allah’ın güzel isimlerini gerek bilinen esma listesine göre gerekse de Kur’an’da geçen isimlere göre anlatarak sohbetler etmiş, hatta Esmau’l Husna’yla ilgili kitaplar yazmıştır; ama şu ana kadar hiçbir âlim, Allah’ın Efâlu’l Husna’sını anlatmamış, ne olduğunu belirtmemiş, esmaları en doğru şekilde anlamanın yolu olan ef’âlden nedense hiç bahsetmemiştir.


Oysaki Allah’ın ef’ali, isimlerinden tecelli eder, bu yüzden Allah’ın güzel isimlerini anlamak istiyorsak bu isimlerin meydana getirdiği fiilleri de bilmemiz gerekir. Eğer Allah’ın güzel fiillerini bilirsek haliyle fiillerin arkasındaki güzelliği, rahmeti, aşkı, muhabbeti, bize şer gibi görünen hayırları ve sıkıntıların ardındaki nimetleri görebiliriz. Bu vesileyle Allah’ın ne yaparsa yapsın sadece güzel yaptığını ve onun her işinin mutlaka hayır olduğunu anlarız. Bunun için Allah’ın her anda hayatımızda tecelli eden güzel fiillerini bilmemiz şarttır.


İşte bu yüzden Sultan-ul Evliya Pir-i Mürşidan Seyyid’ul Arifin Kutb’ul İrşad Pir Muhammed Hüseyin (r.a.) Hazretleri Allah’ın Efâlu’l Husna’sı ve Aşk sohbetinde Allah’ın efâlini Kur’an’daki nüzul sırasına göre herkesin anlayacağı şekilde anlatmış, Allah’ın her fiilinde bizlere nasıl da lütuf ile rahmetle bir dost gibi muamele ettiğini ve Allah’ın insanı nasıl da mükerrem kıldığını ayetler ve hadislerin ışığı altında beyan etmiştir.